A citeráról...
A "citera" görög-latin eredetű szó. "citerázni" jelentése: remegni.
A citera fából készült, húros hangszer, amely pengetéssel, dörzsöléssel vagy ráütéssel szólaltató meg. Az Alföldön tamburának is nevezik.
Nyugat-Európában a XVI-XVII. században élte fénykorát. Magyarországon a - formáját tekintve sokszínű - citeraváltozatokat három alaptípusra oszthatjuk: így megkülönböztethetünk vályú-, kisfejes-, illetve hasas citerát. Mindhárom forma megtalálható (a moldvai csángókat kivéve) a teljes magyar nyelvterületen.
Az Alföldre és a Felvidékre elsősorban a vályú- és a kisfejes citera, a Dunántúlra főleg a hasas citera jellemző. Egy másfajta felosztás szerint létezik diatonikus - amelyen egyetlen érintő sor van (egészhangos) - és kromatikus citera, amely két érintősoros (egész- és félhangos.)
Húrjai dallamhúrokból (kóták) és kísérőhúrokból állnak. Néhány citerának több, mint 30 kísérőhúrja van. A dallamhúrok a fogólap felett fekszenek. E húrok fogólaphoz szorításával szólaltathatjuk meg játék közben a különböző magasságú hangokat.
A citera népi hangszer, melynek Közép-Európai elterjedésében nagy szerepet játszott annak népszerűsége. Talán hihetetlenül hangzik, de egykor maguk az ügyes kezű citerások készítették saját hangszerüket. Általában jól megmunkálható, puhább fafajtákat használtak. A "fadoboz" két végén elhelyezkedő tőkék segítségével feszítették ki a húrokat.
Régen egy darab fából készítették a citerát, hasonlóan a vályúk faragásához. A dallamhúrok sorát drótból alakították ki. A hangszer fejlődése során keményebb fából készített, díszítésekkel ellátott citerák is megjelentek. Ma már a fafaragó művészek kiváltsága e gyönyörűen muzsikáló hangszer előállítása.
Hogyan szólaltatható meg a hangszer?
Ma a hangszer megszólaltatására ismerjük az ujjas és nyomós technikát, jobb kézzel pedig egy sima műanyag pengetővel pendítjük meg a húrokat, régen a kótahúrokat a zenész egy rövidebb lúdtollal nyomta le bal kézzel, egy hegyes, hosszabb lúdtollal pedig jobb kézzel pengette.
A kísérőhúrok megszólaltatása, a pengetések változatos alkalmazása (ütés, pergetés) akár virtuóz játékot is lehetővé tehet. Egy jó citerás a muzsikájával betölti az egész tánctermet. Régen citerabálokat is tartottak, ahol a tánc kísérőzenéjét a citera szolgáltatta.
Ha manapság ellátogatunk egy hagyományos falusi bálba (még itt-ott létezik ilyen), akkor talán találkozhatunk a citera különleges hangjával.
Az utóbbi időben országszerte alakulnak a citeraegyüttesek. A citerák mellett köcsögduda, népi furulya is színesíti a hangzást.
Ma már a citerazenekarok játékát a többszólamúság jellemzi a hangszer korábbi, inkább csak ütemadóként funkcionáló használatával szemben.
- pikoló citera
- prím citera
- tenor citera
- basszus citera
- bőgő citera
A citera tanterve a magyar citerára épül, melyet a magyar nyelvterületen az egyik legelterjedtebb népi hangszerként ismernek és használnak.
A zene tánccal való szoros kapcsolata fontos szempont az egyes osztályok tananyagának összeállításában.
Alsóbb osztályokban az ének - citera kapcsolódása a jellemző, a felsőbb évfolyamokban viszont a hangszer tánckísérő szerepe a meghatározó. A továbbképző osztályok anyaga a különböző táji jellegzetességeket mutatja be továbbfejlesztve a korábban megszerzett technikai és zenei alapokat.
A sátoraljaújhelyi Lavotta János Zeneiskola keretein belül a népzene tanszakon tanulható citera.
Tanár: Karika Boglárka
Citera - Hallgassunk bele!
Szatmári népzene (szóljon : Ízelítő
Kalotaszegi legényes, csárdás és szapora szóljon : Ízelítő
Kedvenc (Galga mente) szóljon : Ízelítő
Népzeneoktatás célkitűzései
Az énekes és hangszeres népzene alapfokú elsajátításával hagyományos kultúra értékeinek tiszteletére,őrzésére és továbbadására neveli a tanulókat.
Az alapfokú művészetoktatás követelményei és tantervi programja keretében folyó zenei nevelés alkalmat ad az érdeklődő és fogékony növendékek képességeinek fejlesztésére, biztosítja a különböző szakterületeken való jártasságok megszerzését és gyakorlását.
A képzés figyelembe veszi az életkori sajátosságokat, a tanulók érdeklődésére, tehetségére építve alakítja készségeiket és gyarapítja ismereteiket. Lehetőséget ad az egyetemes kultúra, az európai műveltség, a nemzeti, népi hagyományok, értékek átadására, az értékmegőrzés formáinak kialakítására.
A program lehetőséget nyújt az esztétikai érzékenység nyitottság, igényesség, fogékonyság - alakítása mellett a zene megszólaltatásához szükséges hangszeres és énektechnikai készségek megszerzésére, a zenei ismeretek átadására és minden zenei tevékenység tudatosítására.
A népzeneoktatás célja az is, hogy az önkifejezés eszköztárának gazdagításával a zene alkalmazására, befogadására készítsen fel.
A népzene tanszak tanulói rendszeresen szerepelnek és érnek el kiemelkedő eredményeket.
|
|||||||||||